המומינים: הספר (רק טיפה) יותר טוב מהסרט

הבריות המכונות "מומינים" ידועות למדי בציבור בעקבות תוכנית הטלויזיה. לא הכל יודעים, כי המומינים תחילתם בסדרת ספרים של הסופרת השוודית טוֹבֶה יָנְסוֹן, וכי כמו בהרבה מקרים, הגם שסדרת הטלויזיה חמודה בהחלט, מספר חוטי חן עדינים ומהותיים הרקומים בסיפור הכתוב הלכו בה לאיבוד. בכל זאת, למען היושר יש להודות שאת העיקר – הנשמה הייחודית של ספרי המומינים – עליה נדבר בהמשך – את הנשמה הצליחו יוצרי סדרת האנימציה להעביר היטב.

מה זה מומינים?

המומינים הם משפחה של יצורים שמנמנים, נחמדים למדי, הדרים בשלווה (בדרך כלל) בעמק המומינים. סביבם גרים עוד מיני יצורים, ויוזכרו לטובה ההמולינים (בריות משעשעות להפליא, גם אם הן עצמן אינן חושבות כך), מאי הקטנה שמישהו חתך לה, כנראה, את החלק בלב שמפחד, סנופקין הנווד המסתורי בעל המפוחית והשמנטפים החשמליים והבודדים.

עולם המומינים הוא עולם משעשע, רחב-לב, מכניס אורחים ומקבל את החולשות והמוזרויות של יצוריו כמובנים מאליהם. כי אכן, הספרים הללו מלאים במוזרויות: אבל היפה הוא מידת ההשתאות המועטה של הדמויות נוכח האירועים האירוניים והמשונים הפוקדים אותם. קשה להסביר זאת בכתב, צריך פשוט לקרוא את הספרים, אבל כוונתי פחות לדמיון בו מחוננים הספרים הללו, ויותר להתייחסותיותיהם של המומינים ועמיתיהם אל חייהם.
המומינים לדורותיהם נוטים להגיב על המאורעות הפוקדים אותם באורח מעלה חיוך ומצמוץ. מומינטרול, גיבור הספר, בדרך כלל, הוא אולי היצור היחיד בספר הקרוב בדרכי התנהגותו ותגובותיו לבני האדם הנורמליים. (באורח אופייני לספר, דווקא האב, מומינאבא, הוא הלוקה בהרפתקנות יתר ובאומץ לב.)

מדוע ספרי המומינים הם כל כך שובי לב?

המתנה הגדולה שהספרים נותנים לקוראים בהם, לדעתי, היא המפגש עם עולם המתנהל קצת אחרת. המומינים שונים בגופם מין המין האנושי, אבל לא זו בלבד (ובכך נפלו רבים מסופרי הדמיון והפנטזיה): הם שונים גם בהלך חשיבתם. כך, כל אחד מגיבורי הספר הוא איזו מראה קמורה או קעורה למיני תופעות אנושיות המצויות בעולמנו שלנו. מומינטרול, מומינאבא, מומינאמא, מאי הקטנה, סמיף, הסנורק, נערת הסנורק, סנופקין, פילפיונק, הגרוק, האב-הקדמון, ההמולינים ועוד ועוד, כולן דמויות אותנטיות למדי, ציוריות, ומשעשעות כל אחת בדרכה היא, שהיכרות עימן היא דבר נחמד ומרענן בהחלט.

קשה להתעלם מן התחושה שבעמק המומינים שום דבר לא יכול להיות רע ב א מ ת. לא יצורים ולא מאורעות. אותי התחושה הזו שבתה כבחבלי קסם. אני חושב שזהו הדבר בגללו אני מחבב כל כך את הספרים הללו.
הספר מאוייר בידי המחברת עצמה, ולמעשה התחיל מפיסת מומין שהיא אהבה לשרבט על מכתבים, על שולי פתקים, ובכל מקום אפשרי.

המומינים - ספר לאספנים

תקופה ארוכה  לא היה ניתן להשיג את הספר אלא בספריות ובאוצרי ספרים ישנים. לפני מספר שנים לקחה הוצאת כנרת זמורה ביתן את הפרוייקט על עצמה, והוציאה את ספרי המומינים שוב במהדורה מחודשת.

יוחאי אורלן

יוחאי אורלן

יוחאי אורלן

יוחאי אורלן

אני אוהב מילים. חוקר אותן, ממשש אותן, לש אותן, יוצר בהן - וגם מלמד אותן. משמש כמורה לעברית בישיבה התיכונית מצפה רמון, וגם באתר הלימודים הטוב בארץ "גול". מעבר לכך אני מנהל את ערוץ היוטיוב הגדול בישראל בנושאי עברית, ונהנה במיוחד מלפצח פסוקים בתנ"ך, ומלכתוב סיפורים. המון.

חרך לנפשו של פרנץ קפקא

"מכתבים לפליצה" הריהו ילקוט מכתבים שכתב פרנץ קפקא, הסופר היהודי הצ'כי, לאהובתו וארוסתו פעמיים פליצה. המכתבים הללו, שהגיעו לדפוס מידיה של פליצה, הם תיעוד של

קרא עוד »