כדי לכתוב ברכה מרגשת לא צריך להיות אלתרמן

כתיבת ברכה (ליום הולדת, לחתונה, או לבר מצווה, או לכל אירוע אחר) אצל הרבה האנשים היא מטלה מעיקה, כזאת שדוחים ודוחים. באופן אירוני, אדם יכול לחפש במשך שעות ברכה מתאימה באינטרנט ולבזבז על כך זמן רב, העיקר לא לכתוב בעצמו. יש משהו מטריד בכתיבת הברכה, והשאלה היא מה.

הנקודה היא, שיש כאן הזדמנות לעשות משהו טוב באמת, הקיים לאורך זמן, וכידוע דברים טובים נוטים לבוא בקושי. בלב שלנו יש לפעמים הרבה אהבה למישהו, אבל אנחנו לא מצליחים לבטא אותה באופן מילולי. זה רק דרגה אחת מעל לגבר שאוהב את אשתו, אבל לעולם אינו אומר לה "אני אוהב אותך". יש משאבים בפנים, אבל כל כך הרבה קשיים עומדים בפני ההבעה שלהם במילים…

אצל רבים מאיתנו זה מתקשר לרתיעה קמאית מכתיבה – כבר בתיכון הם לא היו טובים בזה. אבל גם מי שיודע לכתוב הרבה פעמים לא מצליח לכתוב ברכות. זה קורה משתי סיבות – הראשונה, כי עם השנים התקבעו בתודעה הציבורית סגנונות מסוימים של ברכות, ואלו סגנונות שרוב האנשים לא טובים בהם וגם לא מזדהים איתם (ברכות בחרוזים למשל).

הסיבה השנייה היא שכתיבת ברכות היא כתיבה מלב ללב וזוהי צורת כתיבה שלא מלמדים בשום מקום. יש כאן טכניקה, יש שיטה, יש עקרונות – ואנשים פשוט לא מכירים אותם.

בבעיה הראשונה נטפל במדריך הזה. בשביל ללמוד את הטכניקה לכתיבת ברכה ליום הולדת לחברה טובה או לחבר טוב – לחצו כאן.
היו בטוחים שכאשר תשקיעו בברכה, המתברך ירגיש את זה מיד.

ברכת יום הולדת שמצליחה להביע את דקות רחשי הלב, לא תיזרק לפח כעבור יומיים. הנכדים ימצאו אותה שמורה בארון…

"איך לכתוב ברכות מרגשות" – 4 אמונות טפלות, תיפטרו מהן מהר

כתיבת ברכה היא מטלה מעיקה ומעצבנת בשביל רבים מאיתנו מפני שאנחנו מעמיסים עליה דרישות מיותרות. הדרישות הללו גורמות לכך שרק אחוז או שניים מהאוכלוסייה יכולים בכלל לכתוב ברכה נורמלית.
אלו שטויות גמורות, ואנו כאן כדי לנפץ אותן.

אמונה טפלה 1: ברכה צריכה להיות תקינה לשונית

1. אין צורך בתקינות לשונית בברכות יום הולדת, ולא בברכת אחרות. אין! ואני כותב את זה כעורך לשוני ומורה די מנוסה לעברית.
יש ערך לתקינות בטקסטים שמפורסמים לציבור וגם בראיונות עבודה וכדומה. אבל זאת ברכת יום הולדת, היא לא צריכה פלומבה של האקדמיה ללשון עברית. להפך, התקינות עלולה להזיק. ברכה היא מילים מלב אל לב, אתם לא מנסים להרשים כאן אף אחד. האנשים שאותם אתם מברכים בדרך כלל יודעים מי אתם ולמה אתם מסוגלים מבחינה לשונית. אם תכתבו יפה מידיי, הם לא יכירו אתכם מבעד למעטה המילים המהוקצעות.
כתבו את הברכה בשפה הטבעית שלכם, עם כל הסלנגים והשגיאות שלכם. אל תנסו להיות מה שאתם לא. אתם כותבים כאן ועכשיו, עם מי שאתם, ועם הציון המפוקפק שקיבלתם בבגרות בלשון, אי אז בתיכון. ברכת יום הולדת שתכינו בעצמכם אולי לא תצא 100% לפי כללי האקדמיה ללשון עברית, אבל יש לה כל הסיכויים להגיע עמוק אל הלב, לרגש ולשמח.

אמונה טפלה 2: ברכות צריכות להיכתב בחרוזים

יש איזו מוסכמה חברתית שברכה צריכה להיות בחרוזים. קשקוש בלבוש. אצל רוב האנשים החרוזים רק הורסים את הספונטניות. תחסכו לכם את הטרחה המיותרת שבלמצוא חרוז ל"שמח" ול"יום הולדת". אם אתם לא מקצוענים בזה, זה בין כה וכה ייצא מעפן, וגם מלאכותי. שחררו מהחרוזים.
אם אתם ממש נהנים מלכתוב בחרוזים – תפאדלו. אני אישית מאוד אוהב חרוזים, וגם מלמד את זה (במיוחד בשביל לכתוב שירים). יש להם גם יתרונות, לחרוזים, אבל בעולם הברכות הם גורמים נזקים רבים. החרוזים מכתיבים לכם את המשפטים שאחריהם, ומכיוון שיש מספר מוגבל של חרוזים לכל מילה, הסיכוי הוא שתצא לכם ברכה שחוקה מאין כמותה. המחויבות לחרוז גם כולאת אתכם ולא מאפשרת לכם להעביר את הרגשות שלכם בספונטניות. בסוף תצא לכם ברכה באמת באמת שאין צורך.

אמונה טפלה 3: רצוי לנקד ברכות

המלצת השף: אל תנקדו אלא אם כן אתם ממש יודעים איך.

מה יש לומר? ניקוד זה המקצוע שלי, אני מת על ניקוד וחושב שהוא מאוד מוסיף לחיים, באופן כללי. ואנשים אוהבים לנקד ברכות כי זה הופך את הברכה לביתית כזאת ועם ארומה של שירים וילדוּת.
אבל תזכרו – ניקוד זה ממש בונוס, ואם אתם לא בטוחים ב-100% שאתם יודעים לנקד, עזבו את זה. אל תשימו טקסט בנקדן אוטומטי ותניחו שהועלתם במשהו לטקסט שכתבתם. לנסות לנקד בלי לדעת לעשות את זה זאת ערובה לטעויות ניקוד מביכות, שעושות רושם שממש זלזלתם.
רוצים ללמוד לנקד? יש לי קורס מעולה וממש כיף, אבל דוגרי, אם זה רק בשביל ברכות – עִזבו. לא שווה את ההשקעה.

אמונה טפלה 4: ברכה היא מרגשת רק כשהיא כתובה במילים מפוצצות

אלו מאיתנו שכותבים פחות טוב עומדים לפעמים משתאים מול המילים המליציות והמתייפייפות שבהן משתמשים רב-מגים של מילים למיניהם.
אבל תדעו לכם סוד: דווקא האנשים שידם רב להם בשפה, דווקא הם הופכים עם הזמן למעריצים נלהבים של המילים הפשוטות דווקא. אחרי שהם נודדים במרחבים האינסופיים של המילים הגבוהות והנדירות, הם מגלים את החן והעוצמה הטמונים במילים הפשוטות והשוות לכל נפש.
אין מה להתבייש במילים יומיומיות. אתם יכולים להביע באמצעותן אלפי מסרים שאינם בנאליים כלל. התוכן של הברכה, ולא הצורה החיצונית, הוא החשוב. דווקא מילים פלצניות מעידות לפעמים על חסר בתוכן.

אמונה טפלה 5: ברכה חייבת להיות מרגשת

מטבע הדברים אנו משתתפים בחגיגות יום הולדת, חתונות ובר מצוות של מגוון אנשים, לא כולם החברה הכי טובה או הסבא המקסים. גם לקולגות קצת מעצבנות מהעבודה יש יום הולדת בתאריך כלשהו, ולפעמים בכל זאת נרצה לתת להן קופסת שוקולד נחמדה עם ברכה קטנה לחמם את הלב, אפילו שאנחנו לא ממש קרובים.

הרבה מן המעצורים בכתיבת ברכה נובעים מציפיות מוגזמות מעצמנו. אנו נוטים לחשוב שברכה צריכה להביע את הרגשות הכי חזקים, רגשות שאנו כלל לא מרגישים. זה לא נכון: לעיתים קרובות ייצא לנו לברך אדם שיש לנו איתו קשר רופף בלבד, לאו דווקא חברי נפש. מלבד זאת, גם כלפי חברי נפש לא תמיד נעים לנו להיחשף.

ואכן, אין שום צורך.

לפני שנתחיל לכתוב, עלינו לענות בינינו לבין עצמנו על שתי שאלות:

  • מהי מידת הקרבה בינינו למתברך? (1-5)
  • מהי מידת הפתיחות בינינו כרגע? (1-5)

אין בהכרח התאמה בין שתי השאלות. יכול להיות אדם קרוב מאוד שנתקשה לדבר אליו גלויות, ואדם רחוק שאנחנו דווקא כן מסוגלים לעשות זאת מולו. חשוב לדעת בדיוק היכן אנו עומדים, ולא לנסות לשנות את זה.

זה יהיה המצפן שלנו בהמשך. כעת, כשמקומנו ביחס למתברך ברור לנו, נוכל להתכוונן בנחת וברוגע לתדר הברכה הנכון לנו כעת.

הערה: המדד הוא שעת כתיבת הברכה – לא במקרה. אם אנחנו מרגישים פתאום חיבה מיוחדת למתברך, מותר לנו לזרום עם זה. אנשים מקבלים בשמחה ברכות יום הולדת מוגזמות – כל עוד הן נכתבות מהלב.

ברכה מרגשת מתחילה מהלב

הסיכום של כל 5 ההקלות הוא פשוט: ברכה היא דבר מאוד פשוט, שיוצא מהלב. כל הקישוטים הלשוניים וההצטעצעויות הרטוריות שאנחנו מכירים ממקומות אחרים, אינם נדרשים כאן. אדרבה, הם גורעים.
זה הופך את משימת כתיבת הברכה המרגשת למשהו שכרוך בעיקר בהתבוננות פנימה אל עצמנו ועל הקשר שלנו עם המתברך, ומשאיר בחוץ את כל מיומנות הניסוח. ברכה טובה, מהלב, דומה הרבה יותר לדיבור חי עם חבר מאשר לטקסט כתוב כלשהו.
רוצים להבין איך מגיעים מרגש גולמי של אהבה לברכה שמצליחה להעביר אותו? לחצו כאן. אתם תמצאו פה עצות וטיפים פשוטים ונהדרים איך לכתוב ברכה ליום הולדת לחברה או לחבר שבאמת יקרים לליבנו. הטיפים האלה יהפכו כל ברכה שתכתבו לחתיכת חום לבבית.

ובקשה קטנה: אם המאמר הועיל לכם, נגע בכם או אם יש לכם הערות עליו – אשמח מאוד אם תגיבו כאן למטה.

יוחאי אורלן

יוחאי אורלן

יוחאי אורלן

יוחאי אורלן

אני אוהב מילים. חוקר אותן, ממשש אותן, לש אותן, יוצר בהן - וגם מלמד אותן. משמש כמורה לעברית בישיבה התיכונית מצפה רמון, וגם באתר הלימודים הטוב בארץ "גול". מעבר לכך אני מנהל את ערוץ היוטיוב הגדול בישראל בנושאי עברית, ונהנה במיוחד מלפצח פסוקים בתנ"ך, ומלכתוב סיפורים. המון.

ברכות ליום הולדת לגיל 29

לפניכם מבחר ברכות ליום הולדת 29. קחו מהן את מה שמתאים לכם, עַבְּדוּ ותנו את המגע האישי שלכם, ותרבו אהבה בעולם:) ברכה ליום הולדת 29:

קרא עוד »