באסה. אין באינטרנט ברכות מרגשות ליום הולדת.

ברכות ליום הולדת היו פעם אמצעי מדהים לחיזוק קשרים בין בני אדם. היו – ואינן עוד. באו הברכות המוכנות מהאינטרנט וגרסו באגרסיביות את החום האנושי.

פריט טריוויה מרתק: בכל חודש נערכים 60,500 (!) חיפושים בגוגל למילים "ברכה ליום הולדת". מטבע הדברים, השטף הענק הזה של גולשים המחפשים נואשות אחר ברכה הולמת לאבא, לאימא, לחברה טובה, מוצאים את עצמם באחד מאותם שלושת אתרי ברכות אוטומטיות העולים ראשונים בתוצאות החיפוש. 60,500 איש ואישה ממחזרים את אותם איחולים ואת אותן ברכות.

מישהו מרגיש בכלל אם הברכה היא מהאינטרנט?

שאלה טובה. באמת אין טעם ללמוד לכתוב ברכה בעצמנו אם טובי המוחות והכותבים המוכשרים ביותר כבר עשו את זה בשבילנו והתוצאה זהה.

בואו נערוך ניסוי קטן ותחליטו בעצמכם.

לפניכם 5 ברכות יום הולדת. אנא בחרו בברכה שלא נלקחה מן האינטרנט אלא נכתבה עצמאית:

א. רונית יקרה, ביום חגך הריני מושיטה לך זר פרחי אהבה, בחייך תזרח שמש התקווה.
ב. עלייך רונית ברכת שמים תחול, תזכי לשפע רב מישראל וגם מחו"ל.
ג. רונית היקרה, עוד שנה הנה חלפה לה, ואת העפלת לגיל חדש, 49 שנה מלאו לך. מה אאחל לך בהגיעך לגיל זה? אושר, נחת ושמחה, שפע של ברכה, לך ולכל המשפחה.
ד. רונית יקרה, מעט נדוש לאחל אושר, נחת ובריאות, בטח שמעת את זה מאנשים רבים… אך אני אברך אותך דווקא בברכה יחידה ומיוחדת: ברכת הקשת. מהי קשת? מגוון הצבעים הרחב, המאיר, הרבגוני של החיים. מאחלת אני לך שתזכי לפגוש קשת זו בחייך שוב ושוב.
ה. רונית, אני מתה עלייך כפרה, שיהיו לך חיים טובים ומאושרים אינשאללה, רק טוב בעבודה, מהבעל, מהילדים.

אני מניח, ותקנו אותי אם אני טועה, שזיהיתם את ברכה ה' כברכה האותנטית היחידה. שימו לב – אני לא אומר שהברכות האחרות אינן יפות, אלא שבברכה ה' מרגישים הכי חזק את הלבביות והאהבה.

עכשיו עוד שאלה: איזו מן הברכות שלמעלה הייתם הכי שמחים לקבל?
לדעתי גם כאן התשובה היא ה' – חד משמעית. אם אתם מסכימים איתי, אין לכם מה לחפש בכל אתרי הברכות באינטרנט. תישארו איתי, ותתמקדו – המדריך הזה ישנה לכם את החיים. אנחנו נלמד כאן איך לכתוב ברכות בעצמנו, בקלות ובפשטות – וברכות אמיתיות ולבביות, ברכות שמחמם את הלב לקבל. כמו בברכה ה', רק פי מאה יותר טוב. חסכו לכם את הזמן לקרוא הכול – דלגו ישר למדריך עצמו.

אם לא ברור לכם שברכה ה' היא כמה רמות מעל השאר, אני רוצה להתעכב על זה קצת ולהסביר מה הבעיה, בעצם, בברכת יום הולדת מליצית, מחורזת ומרשימה שנכתבה על ידי כותב אינטרנטי מוכשר כלשהו.

ברכות "מרגשות" ליום הולדת? לא מהאינטרנט

אין קל יותר מאשר להשתמש בברכה מוכנה מהאינטרנט. קל – אבל יש לזה שני מחירים שצריך לקחת בחשבון.

1. יעלו עליכם. תארו לכם איזו פאדיחה זאת כשאת ברכת היום הולדת המרגשת מאוד ש"כתבתם", הנוטפת מור, לבונה ודשן מתקתק ו"אישי", כלת יום ההולדת כבר מכירה היטב – כי רק לפני שבוע היא השתמשה בה בעצמה ביום הולדת של מישהי אחרת?… זה לא דמיון רחוק או מופרך. תזכרו: 60,500 חיפושים בחודש. זה מספר שהופך את התרחיש הזה למציאותי למדיי.

גם אם כלת השמחה אינה זוכרת את הברכה המדויקת שכתבתם, אל תשלו את עצמכם שהיא לא תשים לב. ברכות יום הולדת שנולדו באינטרנט, הן בעלות ריח, טעם ומרקם אופייניים, ממש כמו מזון תעשייתי לעומת אוכל ביתי. באופן כללי, הסגנון של ברכות יום הולדת מוכנות הוא לא הסגנון שלכם, ולמעשה לא של אף אדם נורמטיבי – אל תעבדו על עצמכם שכן.

אתם חושבים אולי שאין לכם סגנון, ושרק לסופרים ומשוררים גדולים יש – זה לא נכון. הסגנון שלכם הוא הדרך שבה אתם מתבטאים, אוצר המילים האישי שלכם, הדרך שלכם לבנות משפטים. כשם שיש לכם קול ומראה, יש לכם גם דרך להתבטא בכתב. כל מי שמכיר אתכם, ירגיש את הזיוף של הברכה מקילומטרים, והמרמה תיחשף. לא נעים לאף אחד מהצדדים.

 תחשבו על ברכות יום ההולדת האחרונות שקיבלתם בעצמכם: אם תקדישו להן רגע אחד של מחשבה, תוכלו די בקלות לזהות איזו ברכת יום הולדת נלקחה מעדנות מן האינטרנט ואיזו נכתבה בדם. ומה ההרגשה שלכם כשגיליתם שברכת יום ההולדת המפוארת היא בעצם תוצאה של העתק הדבק ותו לא? קצת חמוצה, נכון?…

היה עדיף כבר כרטיס ברכה ממקס סטוק וזהו. אם בחרתם לא להשקיע בברכה, לפחות תודו בזה.

2. חוסר התאמה. נוסחי ברכות יום ההולדת הגנריים שבאינטרנט, הם – ובכן – גנריים. הם נועדו להתאים לכמה שיותר אנשים במכה, ולכן הם תמיד כלליים ולעולם לא יירדו לפרטים. אבל הפרטים זה מה שמרגש באמת! אני אסביר את זה בהמשך, אבל מה שברור הוא שברכות יום ההולדת שמתאימות לכולם – לא מתאימות לאף אחד. זה כלל ברזל בהרבה תחומים בחיים, וגם כאן. ברכת גנרית ליום הולדת היא מוצר מסרט נע, עגול, חלק, מרשים כביכול אבל חלול, נטול ניואנסים ודקויות. היא לא מביאה שמחה ולא כלום לחיים של האדם שאתם אוהבים. זה סתם. חבל אפילו על המאמץ של לחפש.

בקיצור, ברכה ליום הולדת שהעתקנו והדבקנו מאיפשהו מתאימה רק לצורכי נימוסין. מעבר לכך, חבל על המאמץ. אם אנחנו מברכים אדם שבאמת יקר לליבנו, ואם הברכה חשובה לנו – אם אנחנו באמת ובתמים רוצים לגעת בליבו ולרגש אותו באמצעות ברכת יום ההולדת הזאת – אין לנו ברירה אלא לכתוב אותה בעצמנו.

אבל איך כותבים ברכת יום הולדת מרגשת בעצמנו?

או. אם זאת השאלה שמטרידה אתכם, איך עושים את זה, אתם במקום הנכון.
הטכניקה היא לא מסובכת, אתם תראו כמה זה פשוט במאמר הזה תקבלו 7 טיפים נהדרים לכתיבת ברכה ליום הולדת לחברה או לחבר טובים באמת.
הבשורות הטובות הן שכדי לכתוב ברכה מרגשת ממש לא צריך לדעת לכתוב טוב במיוחד. במאמר הזה אני מסביר מה לא חשוב בכתיבת ברכה יפה שנכנסת ללב.

אני ממליץ לכם מאוד להתרגל לכתוב ברכות בעצמכם – עם הזמן תגלו באיזו מידה זה מעשיר ומעיר את הקשרים שלכם עם הקרובים לכם.

יוחאי אורלן

יוחאי אורלן

יוחאי אורלן

יוחאי אורלן

אני אוהב מילים. חוקר אותן, ממשש אותן, לש אותן, יוצר בהן - וגם מלמד אותן. משמש כמורה לעברית בישיבה התיכונית מצפה רמון, וגם באתר הלימודים הטוב בארץ "גול". מעבר לכך אני מנהל את ערוץ היוטיוב הגדול בישראל בנושאי עברית, ונהנה במיוחד מלפצח פסוקים בתנ"ך, ומלכתוב סיפורים. המון.
ברכות ליום הולדת חמש

ברכות ליום הולדת חמש

מה מברכים ילד ביום הולדת חמש? לכאורה, הברכה לא מעניינת אותו, רק המתנה, הממתקים, החברים ותשומת הלב. אבל ברכת יום ההולדת, פילו בגיל חמש, היא

קרא עוד »
ברכות ליום הולדת ארבע

ברכות ליום הולדת ארבע

יום הולדת ארבע זה יום ההולדת הראשון שהילד ממש מחכה לו. הוא כבר מבין מה זה יום הולדת, מבין היטב, וסופר את הימים עד אליו.

קרא עוד »
ברכות ליום הולדת שלוש

ברכות ליום הולדת שלוש

לכתוב ברכה ליום הולדת שלוש זה לא קל. מצד אחד הגיל הזה הוא מתוק שאין דברים כאלה. מצד שני, אם ננסה לתמצת את הברכה למילים

קרא עוד »
ברכות ליום הולדת שנה

ברכות ליום הולדת שנה

ברכה ליום הולדת שנה: נוסח 1 (קצרצר) הלוואי שבכל ימי ההולדת שלך תהיה חמוד, אהוב צוחק ושמח כמו ביום ההולדת הזה. ברכה ליום הולדת שנה:

קרא עוד »