אני כותב סיפורי חיים וביוגרפיות שאי אפשר להניח מהיד

יש איזה פספוס טרגי בכתיבת ביוגרפיות וסיפורי חיים.

הרצון לכתוב את סיפור החיים, להפוך אותו לספר, מתעורר אצל אנשים רבים בערוב ימיהם. או אצלם – או אצל בני משפחתם. הרצון הזה קשור לחלקים עמוקים מאוד בנפש. ציור חיינו כסיפור שלם, בעל התחלה, אמצע וסוף, מעניק לחיים שעברנו משמעות. זוהי הסיבה העיקרית לכך שאנשים מעוניינים להוציא ספר אודות חייהם. לעתים קרובות עצם התהליך של כתיבת הביוגרפיה מהווה תרפיה, ומביא מזור ומנוחה לחיי האדם.

החלק הטרגי הוא שבסוף התהליך יוצא ספר, ואת הספר הזה, לא נעים לומר, בדרך כלל אף אחד לא פותח. זה חבל, כי לסיפור החיים יש עוד הרבה מטרות חוץ מתרפיה לקשיש. סיפור החיים שלו הוא באמת משמעותי. אין הרבה דברים אמיתיים בעולם יותר מסיפורי החיים של אנשים פרטיים. הביוגרפיות האלה משמעותיות במיוחד עבור בני המשפחה, שסיפור החיים של הסבא או הסבתא הוא בעצם הסיפור שלהם, השורשים שלהם, המפתח לזהות שלהם.

אבל הם לא קוראים אותו! למרבה הצער, זאת עובדה. הקדשתי מאמר שלם כדי להסביר את האוקסימורון של כתיבת סיפורי חיים / מעניינים. במאמר הזה גם הצעתי מספר פתרונות. באופן כללי אומר שהכול תלוי בכותב. כל סיפור חיים יכול להפוך להיות מרתק בידיים המתאימות, אם הכותב אינו מתייחס אליו כתיעוד גרידא אלא כרומן עלילתי, ואם יש לו המיומנויות הדרושות לכתיבת רומן כזה.

כתיבת סיפור חיים שיהיה ממש מרתק – זאת המטרה שלי. לפני עשר שנים, כשהתחלתי לעסוק בזה, הוצאתי סרטון שמסביר את העקרונות שלאורם אני עובד. איכותו הטכנית הסרטון לא משהו (הייתי אז בתחילת דרכי ביוטיוב, זה אחד הסרטונים הראשונים בערוץ שלי…), אבל התוכן – זהב, ואני עומד מאחריו עד עצם הרגע הזה.

כתיבת סיפורי חיים איתי – איך זה עובד?

תהליך כתיבת סיפור החיים איתי מורכב ממספר שלבים.

 1. שיחת היכרות ראשונית ותיאום ציפיות (חינם באהבה): בשיחה אנסה להבין במיד המדובר, מה הרצון, מה התקציב ואציע מספר פורמטים אפשריים שיכולים להתאים. אם בסוף השיחה תחליטו להתקדם איתי, אשלח לכם חוזה עבודה מפורט, וכשתחתמו עליו נצא לדרך.
 2. מפגשים ושיחות: אני אקיים עם גיבור הסיפור (ולפעמים גם עם המשפחה) שיחות ארוכות, מקיפות, שיורדות לעומק ומשתדלות לגעת בכל הפרטים, גדולים וקטנים. עם זאת, חשוב לי להדגיש שהשיחות עשויות להיות ממושכות ולגלוש לנושאים אחרים לגמרי. זאת משום שיש בהן חשיבות נפשית ממדרגה ראשונה עבור המְספר. הקשבה, תשומת לב, עדינות, כבוד ואמפתיה הם האלמנטים החשובים ביותר בעיניי בשיחות עצמן (יש לי הכשרה וניסיון טיפולי). זו גם הסיבה שהכול מוקלט – כי בשעת השיחה אני מכוון בעיקר לאדם שלפניי. בד בבד כדאי לדעת שקיימת חפיפה בין המיקוד במספר וברגשותיו לבין סיפור טוב. ככל שאנחנו מצליחים לחפור ולהגיע ללב הדברים ממש – למקומות שנוגעים במיוחד למספר – כך יהיה התוצר אותנטי יותר ומרתק יותר. מרגישים את זה.
  החשוב ביותר מבחינתי הוא לשאול את השאלות הנכונות, הן מבחינה נפשית והן לטובת הסיפור. אני אנסה לדלות לא רק את הסיפור המובן מאליו, אלא פרטים נוספים שרק השאלות נכונות ויצירתיות יכולות להוציא. אהיה גאה מאוד אם בספר שייצא בסוף יהיו קטעים שאף אחד מהמשפחה לא הכיר קודם, כי אף אחד לא חשב לברר את זה.
  השיחה הראשונה תתקיים פנים אל פנים, אני אגיע לבית הגיבור. השיחות הבאות עשויות להערך חלקן בבית ואם נראה שזה זורם, חלק בטלפון או בזום – בפורמט שנראה שעובד לנו.
  כל השיחות יוקלטו ויימסרו למספר (ולמשפחה שלו, אם הוא יאשר זאת). 
 3. מחקר נוסף: השלב הזה אינו הכרחי, אבל הוא הרחבה אפשרית ומומלצת. אני מציע לקיים ראיונות נוספים עם בני משפחה, חברי ילדות או דמויות חשובות אחרות בחיי המְספר, ולשלב את דבריהם בספר. מנסיון, לעיתים אנשים אחרים רואים באדם נקודות שהוא עצמו עיוור להן, או שאינו מדגיש אותן. הפער בין האופן שבו אדם מתאר את האירועים שקרו לו לבין הזווית שבה אדם אחר מתאר את אותם אירועים – הוא ענק לפעמים.  
 4. כתיבה ועריכה: במקביל, אני אתחיל בכתיבת הסיפור. תוך כדי כתיבה אעביר לכם אותו לדיוקים והערות.
 5. לאחר שהטקסט מוכן, נעבוד על הוספת אלמנטים נוספים כמו איורים, ציטוטים, אנקדוטות ועוד, שהופכות את הספר למרווח ומאוורר יותר ומוסיפות לו חינניות והומור. אני ממליץ על זה בחום, אבל ניתן לוותר (אנחנו נחליט זאת יחד, בהתאם לרצון שלכם ולתקציב שלכם).
 6. עימוד ועיצוב גרפי: אני אדאג שהספר יעוצב היטב, וייראה מיליון דולר. ממש נעים ומושך את העין.
 7. הדפסה: הספר ייצא בכריכה קשה או רכה לבחירתכם, בבית דפוס מעולה.

(שלבים 5-6 יכולים להיעשות על ידיכם, בלעדיי).

כמה עולה לכתוב סיפור חיים?

זאת השאלה ששואלים אותי הכי הרבה.
אז ככה. תראו, קשה לנקוב במחיר מדויק, כי האורכים של הסיפורים ועומקם שונים זה מזה. ככלל אצבע ניתן לומר שלהוציא לאור סיפור חיים בן 150 עמודים יעלה לכם כ-50.000 ש"ח, כולל הכול – פגישות ככל שיידרש, כתיבה, עריכה, ניקוד אם תרצו, עימוד ועיצוב גרפי של הספר ושל הכריכה, והדפסה של 200 עותקים. זה לא זול, אבל התוצאה תהיה מדהימה, באחריות. הספר שייצא בסוף יהיה כזה שהנכדים, הנינים ובני הנינים יקראו אותו עשרות שנים קדימה.