7 הכללים לכתיבת ברכה ליום הולדת לחברה שאת באמת אוהבת

למרבה הצער, רוב מי שכותבת ברכה ליום ההולדת של חברה, מתייחסת לברכה הזאת כאל חובה חברתית שצריך למלא. הרי לא יעלה על הדעת סתם לתת מתנה בלי שום ברכה, נכון?
בגלל זה אנשים מרשים לעצמם חופשי חופשי להוריד ברכות מהאינטרנט, לאלתר להן התאמות (לפעמים אפילו זה לא…), ולהדפיס.
אבל כשמדובר ביום הולדת של חברה טובה ממש, את פתאום רוצה באמת באמת לכתוב לה משהו מהלב. כל הברכות המוכנות נראות קצת תפלות – הן אומנם נוצצות וזוהרות ומלאות איחולים, אבל אין בהן את המגע האישי של הקשר שלכן, היחיד והמיוחד.
בשביל לבטא בברכת יום הולדת את מה שיש רק ביניכן – בשביל זה צריך לשבת ולכתוב. דא עקא, שכתיבת ברכות לחברות אינו מקצוע חובה בשום בית ספר, ובעצם – גם לא מקצוע רשות.
חבל לדעתי – כי יש טכניקה פשוטה וטיפים נהדרים שיכולים לעזור לך לכתוב ברכה מרגשת ויפה באמת, כזאת שאנשים לוקחים איתם לקבר. את הטכניקה הזאת אנחנו נציג בשורות הבאות. אם תעבדי לפי כל הטיפים שיתוארו להלן, תופתעי לגלות איזו ברכה מרגשת יצאה מתחת ידך.
זה אפילו לא ייקח הרבה יותר זמן.

למה המדריך הזה מנוסח בלשון נקבה? ("כך תכתבי ברכה ליום הולדת לחברה")

הבהרה המיועדת לכל הגברים שקוראים את המדריך הזה: הוא מיועד גם בשבילכם. ב-100%. אבל סטטיסטיקות מראות שעל כל 5 נשים שכותבות ברכת יום הולדת לחברה שלהן, רק גבר אחד כותב ברכה כזו (הכוונה לברכה מעט מושקעת, מעבר ל"מזל טוב אחי, שיהיו לך אחלה של חיים").
זה אומר שאם אתה גבר ומשקיע בכתיבת ברכה, אתה אדם נדיר:)
ובכל אופן, כל האמור להלן כתוב בלשון נקבה, אך מיועד בהחלט גם לבני המין הזכרי.

לכתוב ברכת יום הולדת לחברה - בלי לדעת לכתוב

אחד המחסומים העיקריים שמונעים מאיתנו לכתוב ברכות יום הולדות לחברות בעצמנו, זו המחשבה ש"אני לא טובה בכתיבה".
המחשבה הזאת יכולה להיות מבוססת: הציון שלנו בבגרות בלשון היה אולי מחפיר, ובכלל את לא כותבת שום דבר אף פעם. אפילו בוואצפ את מעדיפה לשלוח הודעות קוליות במקום להקליד.

הכול אולי נכון, אבל חשוב שתביני דבר אחד: אם את רוצה לפנק חברה שלך, חברה שאת באמת אוהבת, בברכה מרגשת ליום הולדת, והכוונה לברכה היוצאת מהלב ונכנסת אליו, לא תהיה לך ברירה אלא לעשות זאת בעצמך. טקסטים שכתבו אחרים יהיו נחמדים במקרה הטוב, אבל ירגישו שהם לא ממך. הם לא ישמחו את כלת יום ההולדת, אולי אפילו ישאירו לה טעם קצת חמוץ בפה.
הצד החיובי של העניין הוא שבשביל לכתוב ברכה מרגשת בכלל לא צריך להיות שייקספיר. כל ההתחכמויות המילוליות והניסוחים המקושטים, ממש לא נדרשים כאן.

בשביל לכתוב ברכה מרגשת את צריכה  בעיקר לב פתוח והדרכה בסיסית, ואת זה את עומדת לקבל כאן ועכשיו, באהבה.

1. פַּנִּי זְמַן

הקדישי זמן לכתיבת הברכה. כמה פשוט, ככה חשוב. אל תכתבי אותה בעמידה, בדרך, כשהילדים דורשים תשומת לב או תוך כדי עיסוקים אחרים. בחרי לך מקום שקט ורגוע, ותתכונני להשקעה, נפשית ושכלית. כתיבת ברכה לחברה טובה באמת היא בהחלט עבודה.

את כבר יודעת את זה, אחרת לא היית משקיעה בקריאת המדריך הזה. מה שמעניין הוא שסיכוי סביר שתהליך כתיבת הברכה בעצמך ייקח לך אותו הזמן שהיה לוקח לך לחפש באינטרנט משהו מוכן ו"מתאים" ולעבד אותו כך שיתאים עוד יותר. במקום הטררם הזה ויצור הכלאיים שייצא בסוף, לדעתי מוטב להתחיל ולעבוד בשולחן חלק ונקי, להפעיל קצת את הראש ואת הלב, ותוך דקות, בלי שהסםקת לשים לב – יש לך ברכת יום הולדת שמגיעה היישר אל ליבה של החברה.

2. פָּרְטִי

אם הייתי צריך לדרג את הכללים שבמאמר הזה, זהו הכלל שהיה זוכה במקום הראשון. גם אם לא תיישמי דבר חוץ מהכלל הזה, יכולה לצאת לך ברכה טובה ומרגשת. בלעדיו, אין סיכוי.

אז ככה: ברכה כמו "מזל טוב, הרבה שמחה" מתאימה לכל אחד ולכן מבטאת רגשות שטחיים בלבד, אם בכלל. על מנת לכתוב ברכה מחממת לב ומעוררת אהבה, עלייך להתמקד בפרטים המיוחדים לחברה שלך, או לקשר שביניכן.
איך עושים את זה? הנה שיטה.
קחי דף ורשמי עליו מילים אקראיות שעולות בך כשאת נזכרת בחברה היקרה שלך ובמפגשים שלך איתה במהלך החיים. זה יכול להיות הכול:

 • תכונות האופי שלה.
 • מקומות וזמנים שבהם הייתן יחד.
 • רגשות שעולים בך כשאת רואה אותה.
 • הפעם הראשונה שנפגשתן.
 • חפצים שמתקשרים אליה.
 • החלומות והשאיפות שלה.
 • דברים ששוחחתן עליהם בעבר
 • עוד רעיונות ככל העולה על רוחך.

אם מדובר בחברה שאת חוגגת לה יום הולדת מידי שנה, מומלץ לשים דגש על אלמנטים טריים, מהשנה האחרונה. זה ייתן לברכה רעננות והתחדשות וִיבַדֵּל אותה מברכות שכתבת בעבר.

שימי לב – בשלב זה מומלץ לשפוך על הנייר כל מה שעולה לך בראש, ללא שום ביקורת או עכבות. גם אם מה שאת כותבת נראה קיטשי או בנאלי, וגם אם את בטוחה שלא תשתמשי בו בברכה. חשוב שתכבי לכמה דקות את חוש הביקורת שלך, כי ביקורת היא כמו כימותרפיה – קוטלת את הרעיונות השליליים אבל יחד איתם משמידה גם הרבה רעיונות נהדרים. את ממילא תבחרי בסוף מכל שטף המחשבות שעל הנייר רק את מה שתרצי. זו לא חתונה קתולית (השלב הזה נקרא, אגב, בשפה המקצועית "סיעור מוחות").
בתום השלב הזה, יהיה בידייך מאגר של מילים, משפטים וקטעי זכרונות. עליהם תוכלי להתבסס בכתיבת הברכה. כל מה שנשאר לך הוא להקיף בעיגול את אלה שאת בוחרת להשתמש בהם הפעם.
הפרטים האלו, הנבחרים, הם שייתנו לברכת יום ההולדת הזאת את הנשמה. הייחודית לה. כאיכות הרגעים שבחרת תהיה איכות הברכה. הניסוח הרהוט והתקני של כל אלה יחד הוא אולי מלאכה בפני עצמה, אבל הרבה הרבה פחות חשובה.

3. גַּוְּנִי

אנשים רבים תופסים ברכה כאיחול ותו לא. האמת היא שברכה היא בעיקר ביטוי של אהבה, ויש יותר מדרך אחת לבטא אהבה. נמנה כאן כמה חלקים שניתן ורצוי לשלב בברכה (לא תמיד כולם רלוונטיים – אבל כדאי להכיר אותם).

 • שבח ("המוסקה שאת מכינה היא גן עדן").
 • תודה ("אין לי מילים להודות על כל כך הרבה שנים שבהן נתת ונתת לי ללא גבול").
 • הקנטה ("רק חבל שפספסת את האוטובוס האחרון").
 • זכרונות ("לא נשכח איך ניגרה הזיעה על פנינו בעודנו צעירים, בין תלמי התלתן, יחדיו בקבוצת כינרת").
 • הבעת רגשות ישירים ("אני כל כך מעריכה אותך").
 • איחול ("שתצליחי מאוד בלימודי הגרפולוגיה ותגידי לאנשים בדיוק מה שאת חושבת עליהם").

מה לא רצוי לכלול בברכה (גם אם זה מפתה):

 • ביקורת ("אומנם התנהגת קצת בטיפשות, מירי…")

בכל מקרה, לכי עם הקטיגוריה שהכי נוחות לך. אם תודה זה הרגש שהכי קל לך להביע כרגע – 90% מהברכה יכולים להיות תודה.
זאת ברכה, כשתתחברי למקום בלב שממנו היא נובעת, היא פשוט תזרום לה.

4. סַדְּרִי

כעת יש לפנייך הרבה פרטים וזכרונות, ואת רוצה להעלות אותם על הנייר. האם יש סדר מומלץ?

הסדר ההגיוני הוא בדרך כלל בברכת יום הולדת: זכרונות, שבח, הקנטה, תודה, הבעת רגשות ישירים, איחול. הרעיון הוא שמתחילים "על אש נמוכה", כלומר עם "מידע אובייקטיבי" (זכרונות, שבח, הקנטה), אחר כך עוברים לתחושות האישיות שלך כלפי חברתך (תודה ורגשות ישירים) ולבסוף עוברים לאיחולים לעתיד.

למעשה, אין כאן חוקים של ממש. אם זורם לך סדר אחר, תזרמי איתו. טיפ זה נכתב כאן רק כהצעה למי שאין לה רעיון אחר.

5. פִּתְחִי

שלב התחלת הכתיבה הוא קשה מאוד להרבה אנשים, וכדי להקל עליו תוכלי להשתמש בתבניות מוכנות.

נציג כאן 3 תבניות לפתיחה:

 • תיאור זמן או תיאור מקום. "לפני שתים עשרה שנה הבאנו מבית החולים תינוקת צרחנית אך יפהפייה…", "ברחוב קטן בפאתי בהרצליה חיים כמו זוג יונים…"
 • ציטוט או פתגם. מותר גם קלישאה. "במסכת אבות כתוב: בן חמישים לעצה".
 • סיפור. "נפגשתי אתמול במדרגות עם שפרה. היא שאלה אותי מה שלום אימא שלי, הרבה זמן היא כבר לא ראתה אותה. היא הייתה מודאגת…"

6. כִּתְבִי בְּעֵט

הטיפ הבא הוא שובר שוויון: אם כתב היד שלך קריא, כתבי את ברכת יום ההולדת בכתב יד, ותני אותו ביד לחברה שלך. כמו פעם. כן כן, עם החפץ הדינוזאורי הזה שנקרא "עט", על כרטיס ברכה מנייר עבה ומקושט, שעדיין ניתן בהחלט להשיג בחנויות ובסטוקים למיניהם.

במיוחד בעידן המודרני, כשכתב היד הולך ונעלם, ההשקעה שלך בלכתוב באמת, במובן העתיק של המילה, תבלוט. כתב יד גם נותן תחושה וודאית שכתבת את הדברים בעצמך. גם אם כתבת משהו בנאלי מאוד, או אפילו אם במקרה גנבת חלילה שורה מאיזה אתר ברכות באינטרנט, על כל פשעים יכסה כתב היד שלך. בכתב יד, העתקות הרבה יותר נסלחות, כי בכל זאת – את ישבת וטרחת וכתבת בעצמך. זה לא העתק-הדבק אלקטרוני שלוקח שנייה. משהו מנפשך נמצא בכתב היד עצמו, גם אם התוכן שחוק.

אם את לא נפגשת פיזית עם בעלת השמחה, שקלי לשלוח לחברתך את ברכת יום ההולדת שלו בדואר. זה רטרו לגמרי ונשמע אנכרוניסטי, אבל בעולם הלב, אנכרוניזם זאת מחמאה.

7. אַיְּרִי

האם את יודעת לאייר מעט? אפילו חיפושית קטנה? צב? סמיילי? פנקי את חברתך ביצירה פרי עטך. זה מפיח חיים ושובבות בברכה. אם את כותבת את הברכה במחשב, תוכלי להוסיף אלמנט איורי מאתר סטוקים כלשהו, אבל זה הרבה פחות מומלץ – אלא אם כן את משתמשת באיור כחלק מקומיקס.

כן, קומיקס – בהחלט! מומלץ בחום להוסיף לאיור הקטן גם בלון דיבור ובו כמה מילים בודדות. זה יכול להיות סתם "מזל טוב!" או "אוהבים", אבל גם כאן מומלץ להיות יצירתיים ולשלב אלמנט מסוים מהמילים שצפו לך בסעיף 2 ומהזכרונות המשותפים שלכן יחד.

אז... שבי ותכתבי לחברת הנפש שלך ברכת יום הולדת מהלב

זהו זה. כשתפעלי לפי ההנחיות שהוצעו כאן, תגלי מהר מאוד איך ברכות יום ההולדת שאת כותבת לחברות נעשות ישירות, אמיתיות, ומביעות בדיוק מה שאת הכי רוצה להביע. הן לא מצועצעות, אין להן טעם לוואי מתקתק ומטריד של זיוף.

זה אפילו לא ידרוש ממך יותר מידיי זמן. בעיקר מחשבה. אבל הרווח הוא לאין שיעור גדול. ברכות הן פותחות הצ'אקרות הגדולות בקשרים בין אישיים, והיכולת לברך חברות – ביום ההולדת ובכלל – היא מתנה עצומה לחיים. הקשרים שלנו הם אולי הדבר היקר ביותר שיש לנו בחיים, וברכות טובות מאירות ומעוררות את הקשרים. אמר פעם הרב עדין שטיינזלץ ז"ל שבכל דבר יש סכנת הגזמה  חוץ מבלברך. ברכי הרבה, ברכי בשפע, ברכי בדיבור, ברכי בכתיבה, ברכי בחיבוק, ברכי מכל הלב.

והעולם יברך אותך בחזרה.

מה שבטוח – ברכה מרגשת ליום הולדת לא תמצאי אינטרנט. איפה כן? במוח ובלב שלך. רק שם נמצאים הפרטים של הקשר האחד והיחיד שלכן.

זה לא כל כך חשוב. העיקר זה הלב. החברה שלך ממילא יודעת מי את. אם הברכה מוכיחה שהקדשת לה מחשבה ולא כתבת סתם מילים רגילות, היא תעשה לחברה שלך טוב על הלב. ברכה מרגשת יכולה להיות פשוטה מאוד ואפילו לא לגמרי תקינה.

זה תלוי. אם ברכת יום ההולדת מיועדת לסתם חברה או מכרה, ונכתבת מטעמי נימוס – אפשר לקחת אותה מהאינטרנט. אבל אם הברכה מיועדת לחברה טובה באמת, ואת רוצה לחזק את הקשר ביניכן באמצעות הברכה – אין ברירה אלא לשבת ולכתוב אותה.

נעמי פיטנגו

נעמי פיטנגו

נעמי פיטנגו

נעמי פיטנגו

ברכות ליום הולדת לגיל 29

לפניכם מבחר ברכות ליום הולדת 29. קחו מהן את מה שמתאים לכם, עַבְּדוּ ותנו את המגע האישי שלכם, ותרבו אהבה בעולם:) ברכה ליום הולדת 29:

קרא עוד »