פלינדרום VS אמביגרמה

פעם כשהתחלתי להתעסק עם אמביגרמות, לא ידעתי אפילו מה השם שלהן. זרקתי שאלה בפייסבוק: "מי יודע איך קוראים למילים שניתן לקרוא אותן אותו דבר כשהופכים את הדף?"
"פלינדרום" ענו לי הרבה אנשים.
בדקתי בויקיפדיה וגיליתי שפלינדרומים זה דבר מדהים ושאני מת עליהם, אבל זה לא מה שחיפשתי. לדבר שחיפשתי יש שם אחר – אמביגרמה.

מה זה פלינדרום?

כי פלינדרום, רבותיי, פירושו מילה שניתן לקרוא אותה מההתחלה לסוף ומהסוף להתחלה באותו אופן. זה קשור לכתיב של המילה אבל לא לגרפיקה שלה. פלינדרומים מפורסמים לדוגמה הם: "ילד כותב בתוך דלי", "רק פושטק עלוב בולע קטשופ קר" ועוד (תוכלו למצוא פלינדרומים רבים וגם את הפלינדרום הארוך ביותר בעברית באתר של נועם דובב).

יש מילים רבות בעברית שהן פלינדרומים. למשל "שש", "מים", "תודות" ועוד. אין שום צורך להפוך את הדף כדי לראות שמדובר בפלינדרומים. פשוט צריך להסיט את העיניים על פני הכתב משמאל לימין. גם לא משנה באיזה פונט יכתבו המילים, הן תמיד ולנצח יהיו פלינדרומים.

ומה זאת אמביגרמה?

אמביגרמה לעומת זאת היא מלאכת אומנות גרפית שקשורה אך ורק לצורה ולעיצוב של האותיות. מילה אמביגרמית היא מילה שמעוצבת כך שאם תהפכו אותה ב-180 מעלות, תמצאו את עצמכם בוהים בה שוב. באתר שלנו תגלו שכמעט כל מילה יכולה להיות מעוצבת כאמביגרמה, גם מילים שאינן פלינדרומיות, כגון "חתול" או "עכבר," אם כי יש מילים שעיצובן כאמביגרמה משכנע יותר ויש מילים שפחות.

אז מי יותר טוב?

בעוד שפלינדרומים איננו יוצרים, אלא מוצאים (לצורך העניין, מחשב יכול בקלות לתת לכם רשימה של כל המילים הפלינדרומיות בעברית), אמביגרמות הן סיפור מסובך הרבה יותר. בשביל ליצור אמביגרמה, טיפוגרף מיומן צריך לשבת, לחשוב באופן יצירתי מאוד ולעצב כל מילה באופן המיוחד לה. לדוגמה, אם נרצה לעצב את המילה "חתול" כאמביגרמה, נצטרך לעצב ח' שמהכיוון ההפוך תראה כל', ת' שתראה כו', ו' שתהיה ת' ול' שתהיה ח'. מאתגר למדיי. יהיו מכם שיאמרו: בלתי אפשרי.
לכן, אם נשחק במשחק הילדותי "מי יותר טוב", התשובה שלי היא חד משמעית: האמביגרמה לוקחת בגדול. קודם כל, כי היא מרשימה יותר וויזואלית, אבל בעיקר מפני שנדרשות שעות ארוכות של עבודה וחשיבה כדי ליצור אותה.
התחרות תהיה הוגנת רק אם נציב מול האמביגרמה פלינדרום מרובה-מילים. דבר כזה כבר הרבה יותר מסובך להביא לעולם: קטע שלם שהוא גם פלינדרום, גם בעל משמעות, וגם עומד בכללי התחביר והדקדוק. בין שני אלה, אני עצמי כבר לא יודע להכריע, והאמת היא שגם לא נראה לי שיש צורך.

יוחאי אורלן

יוחאי אורלן

יוחאי אורלן

יוחאי אורלן

אני אוהב מילים. חוקר אותן, ממשש אותן, לש אותן, יוצר בהן - וגם מלמד אותן. משמש כמורה לעברית בישיבה התיכונית מצפה רמון, וגם באתר הלימודים הטוב בארץ "גול". מעבר לכך אני מנהל את ערוץ היוטיוב הגדול בישראל בנושאי עברית, ונהנה במיוחד מלפצח פסוקים בתנ"ך, ומלכתוב סיפורים. המון.

אמביגרמה: מה זה הדבר הזה?

מה זאת בכלל אמביגרמה? אפשר להסביר, אבל הרבה יותר קל להראות. תתכוננו – זה יהיה טיפה דומה למופע קסמים: יהיה רגע קטן שבו לא תבינו מה

קרא עוד »

126 (!) ביטויים עם המילה ראש

בעברית יש עשרות רבות של ביטויים עם המילה ראש. למען האמת, גם בשפות אחרות. אנחנו ניתן כאן רשימה מלאה, הכי מפורטת שיש, של כל הביטויים

קרא עוד »