הכירו את הדּוּקֶטַע: ענף אומנות חדש מהניילונים

לא בכל יום נולד ענף אומנות חדש… אבל הקלות שבה ניתן ליצור אמביגרמות כעת, פותחת את הפתח לשימושים דו צידיים באותיות העבריות, שעד כה לא נוסו.
אם יש לכם ראש יצירתי ואתם אוהבים משחקי מילים ואתגרי כתיבה כגון פולינדרמים, אתם מוזמנים להיות הראשונים שיעסקו באומנות הדוקטע.
מה זה דוקטע?
דוקטע היא מילה שהמצאתי ברגעים אלה (לא הייתה לי בררה. זה פשוט דבר שעדיין לא היה בעולם), ומשמעותה היא קטע שלם שניתן לקרוא אותו משני הצדדים.
יש שני סוגי דוקטע – דוקטע סימטרי ודוקטע א-סימטרי.
דוקטע סימטרי הוא קטע טקסט שכשהופכים אותו במאה ושמונים מעלות מקבלים את אותו טקסט עצמו.
דוקטע א-סימטרי הוא קטע טקסט שכשהופכים אותו במאה ושמונים מעלות מקבלים טקסט אחר לחלוטין, ואולי אפילו הפוך.

מה אפשר לעשות בדוקטע?

כפי שכתבתי, זהו האתר הראשון בעולם כשמציע לכם ליצור דוקטע, ולכן אפשר רק לנחש למה הוא יכול לשמש. מעבר לתדהמה ולפלא שבלהחזיק קטע ואז להפוך אותו ולראות שהוא נשאר אותו הדבר, ניתן להשתמש בדוקטע כאתגר מעניין למסיבות ולעבודה עם קבוצות. לדוגמה, שתי קבוצות מקבלות דוקטע א-סימטרי שמכיל משימות, כשכל קבוצה מקבלת אותו בצד אחר. שתי הקבוצות יקראו לכאורה את אותו הטקסט, אבל למעשה יבצעו  שימות שונות לחלוטין…

חוקי יצירת דוקטע

העקרון הוא כזה:
כשמדובר על קטע, לכל מילה יש מילה המקבילה לה בטקסט, ואלו שתי מילים שיש לשדך. למשל, אם בקטע יש 100 מילים, מילה 1 ומילה 100 צריכות להיות אמביגרמה, שהרי מי שיקרא את הקטע מהסוף, יתחיל לקרוא ממילה 100. מילה 2 צריכה להשתדך למילה 99, 3 ל-98 וכולי.
אתר דומילה יכול לספק לכם אמביגרמה לכל זוג מילים בעברית, ובלבד שהן יהיו באותו אורך. (לעיתים תגלו שהאתר מצליח לשדך גם בין מילים באורכים שונים, אבל למען הפשטות עדיף לא לבנות על זה).
זה אומר שבשביל ליצור דוקטע, עליכם לשמור על כלל אחד: כל זוג מילים שיוצר אמביגרמה (1 ו-100, 2 ו-99 וכולי) צריך להיות באותו אורך. מכאן – השמים הם הגבול!
דוגמה:
הילד אכל אתמול תות גדול (4-3-5-3-4).
לצערנו מי הגשמים שיורדים אצלנו מצטברים בסדקים של המרפסת (6-2-6-7-5-7-6-2-6).

אוקיי, יצרנו דוקטע! מה עכשיו?

עכשיו שלחו לי את הדוקטע לאימייל yochayo@gmail.com. אני אעבד אותו לאמביגרמה באמצעות תוכנה מיוחדת שנבנתה במיוחד לשם כך, ואשלח לכם את התוצאה חזרה באימייל. אתם תוכלו להשתמש בדוקטע לכל צורך שתראו לנכון!
אז קדימה – לעבודה!
אם הדוקטע איכותי, אשמח לפרסם אותו גם כאן באתר:)

יוחאי אורלן

יוחאי אורלן

יוחאי אורלן

יוחאי אורלן

אני אוהב מילים. חוקר אותן, ממשש אותן, לש אותן, יוצר בהן - וגם מלמד אותן. משמש כמורה לעברית בישיבה התיכונית מצפה רמון, וגם באתר הלימודים הטוב בארץ "גול". מעבר לכך אני מנהל את ערוץ היוטיוב הגדול בישראל בנושאי עברית, ונהנה במיוחד מלפצח פסוקים בתנ"ך, ומלכתוב סיפורים. המון.

אמביגרמה: מה זה הדבר הזה?

מה זאת בכלל אמביגרמה? אפשר להסביר, אבל הרבה יותר קל להראות. תתכוננו – זה יהיה טיפה דומה למופע קסמים: יהיה רגע קטן שבו לא תבינו מה

קרא עוד »
פלינדרום ואמביגרמה

פלינדרום VS אמביגרמה

פעם כשהתחלתי להתעסק עם אמביגרמות, לא ידעתי אפילו מה השם שלהן. זרקתי שאלה בפייסבוק: "מי יודע איך קוראים למילים שניתן לקרוא אותן אותו דבר כשהופכים

קרא עוד »